Opony do samochodów ciężarowych, autobusów i przyczep

Klasyfikacja opon ciężarowych, ich właściwości konstrukcyjne i charakterystyka techniczna

Opony samochodowe można śmiało zaliczyć do materiałów eksploatacyjnych. Ale jednocześnie to także jeden z najważniejszych elementów samochodu, który wpływa właściwie na wszystkie pozostałe właściwości pojazdu. Opony są odpowiedzialne między innymi i za zużycie paliwa i stabilność prowadzenie się samochodu, drogę hamowania, itd. Dlatego wybór właściwych opon, które zoptymalizują pracę samochodu, to sprawa bardzo ważna.

Dotyczy to szczególnie samochodów ciężarowych i pojazdów specjalnych, których przebiegi są nieporównywalnie większe niż samochodów osobowych. Dlatego konstrukcja opon do ciężarówek jest bardziej skomplikowana – mogą się one składać jednocześnie aż z dwustu różnych elementów. Spróbujemy pokrótce przyjrzeć się oponom do samochodów ciężarowych i autobusów.
Najbardziej rozpowszechnione są opony pneumatyczne. Opona pneumatyczne to sprężysta powłoka napełniona powietrzem pod ciśnieniem. Opony pneumatyczne występują w dwóch rodzajach: dętkowe i bezdętkowe.
Opony dętkowe składają się z opony i dętki, która napełniona jest powietrzem. Ciężarowe opony dętkowe zakłada się na taśmowe obręcze lub płaskie składane obręcze. Montaż na taśmowe obręcze jest sposobem pewniejszym ponieważ chroni dętkę przed zaciśnięciem się między obręczą a oponą.
Opony bezdętkowe – to ostatnie osiągniecie w dziedzinie produkcji opon. Jak wskazuje sama nazwa, opona bezdętkowa łączy w sobie cechy samej opony oraz dętki. Powietrze wpompowuje się nie w specjalna dętkę, a wprost w odstęp pomiędzy oponą a obręczą koła. Stało się to możliwe dzięki powstaniu specjalnych gumowych mieszanek.
Zwykła opona bezdętkowa składa się z kilku podstawowych elementów: osnowy, opasania, bieżnika i stopki. Osnowa to główna część opony, jej część nośna, wykonana z kilku warstw gumowanych nitek kordu. Opasanie to część przejściowa pomiędzy osnową a bieżnikiem. Zbudowane jest z kilku warstw kordu, ułożonych obwodowo. Ze względu na materiał z którego zostało zrobione, dzieli się na tekstylne i stalowe. Jeżeli i osnowa, i opasanie wykonane są z użyciem stalowych warstw kordu, to taka opona nazywana jest oponą całostalową.
Opony pneumatyczne (zarówno dętkowe, jak i bezdętkowe) produkowane są w dwóch podstawowych wariantach: radialne i diagonalne. W samochodach osobowych na wszystkie koła zakłada się jednakowe opony, natomiast w przypadku samochodów ciężarowych jest więcej zachodu. Na osie kierowaną i napędową zakłada się różne typy opon, dokładnie tak samo jak w przypadku przyczep.
Opony diagonalne swoją nazwę biorą od sposobu ułożenia warstw kordu w ich osnowie i opasaniu, które przecinają się pod określonym kątem – od 45 do 60 stopni. W oponach radialnych osnowa ułożona jest promieniowo, a warstwy kordu w opasaniu – okrężnie. Z tego względu opony radialne są bardziej trwałe, mają mniejszy opór i lepiej przylegają do drogi.
Kolejna klasyfikacja opon ciężarowych bierze pod uwagę profil opony czyli stosunek procentowy wysokości opony stanowi do jej szerokości. Wyróżnia się więc opony niskoprofilowe , superniskoprofilowe i szerokoprofilowe. Im mniejsza wysokość profilu, tym większa stabilność samochodu na drodze. Ale także tym częściej trzeba uzdatniać zużywające się opony. Opony o szerokim profilu lepiej sprawdzają się na bezdrożach.
Ostania znacząca klasyfikacja związana jest z rzeźbą bieżnika. Bieżnik jest tą częścią opony, która styka się z nawierzchnią drogi. Wyróżnia się cztery podstawowe typy bieżnika: drogowy, uniwersalny, zimowy i terenowy.

Bieżnik drogowy używany jest do poruszania się po nawierzchniach asfaltowych.

Uniwersalny – przeznaczony jest do różnych rodzajów nawierzchni.

Opony zimowe pozwalają na optymalne poruszanie się po śniegu.

Zaś bieżnik terenowy ważny jest przy poruszaniu się w trudnych warunkach i po bezdrożach.